  • LAV35VB1R5K
LAV35VB1R5K
advertisement
Manufacturer No:
LAV35VB1R5K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LAV35VB1R5K
Package:
Radial
Datasheet:
LAV35VB1R5K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LAV35VB1R5K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LA, V Type
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Encapsulated
  • Current Rating
    730mA
  • Lead Length
    16mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    730mA
  • Frequency - Self Resonant
    65MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    2416
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm