  • LB15WKW01-28-GJ
LB15WKW01-28-GJ
advertisement
Manufacturer No:
LB15WKW01-28-GJ
HK JDW NO:
558-LB15WKW01-28-GJ
Package:
Datasheet:
LB15WKW01-28-GJ
Step5Bar-code shipping tag
LB15WKW01-28-GJ
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    GLASS FILLED REINFORCED NYLON
  • Center Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • End Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Additional Feature
    TWO RUBBER SEALS
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    15.7988mm
  • Body Breadth
    15.7988 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Blue
  • Sealing
    EPOXY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Bushing Diameter
    0.866 inch
  • Actuator Length
    0.201 inch