  • LB25SKW01-5C24-JC
LB25SKW01-5C24-JC
advertisement
Manufacturer No:
LB25SKW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LB25SKW01-5C24-JC
Package:
Datasheet:
LB25SKW01-5C24-JC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB25SKW01-5C24-JC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 16.20mm2
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Red Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Red
  • Life (Cycles)
    1e+06 cycles
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LB
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V