  • LB26WKW01-5C24-JC
LB26WKW01-5C24-JC
advertisement
Manufacturer No:
LB26WKW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LB26WKW01-5C24-JC
Package:
Datasheet:
LB26WKW01-5C24-JC
Step5Bar-code shipping tag
LB26WKW01-5C24-JC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    LB
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Red Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC