  • LCAX4-14H-L
LCAX4-14H-L
advertisement
Manufacturer No:
LCAX4-14H-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LCAX4-14H-L
Package:
Datasheet:
LCAX4-14H-L
Step5Bar-code shipping tag
LCAX4-14H-L
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), 45° Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Lug®
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp, Barrel
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Gray
  • HTS Code
  • Depth
    14mm
  • Contact Finish
    Electro-Tin
  • Wire Gauge
    4 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    4 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Rectangular Tongue
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Length
    30.7mm
  • Width - Outer Edges
    0.550 13.97mm
  • Tab Thickness
    0.090 2.29mm
  • Diameter - Barrel ID
    0.280 (7.11mm)
  • Diameter - Barrel OD
    0.380 (9.65mm)
  • Diameter - Ring ID
    0.270 (6.86mm)