  • LCBS-14-HT
LCBS-14-HT
advertisement
Manufacturer No:
LCBS-14-HT
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-LCBS-14-HT
Package:
Datasheet:
LCBS-14-HT
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCBS-14-HT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Snap Lock
  • Material
    Nylon
  • Mounting Hole Diameter
    0.187 (4.75mm) 3/16
  • Published
    2005
  • Series
    Richco, LCBS-HT
  • Feature
    High Temperature, Winged
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Hole Diameter
    3.9878 mm
  • Holding Type
    Snap Lock
  • Support Hole Diameter
    0.157 (3.99mm)
  • Length
    40.6908mm
  • Length - Overall
    1.602 40.70mm
  • Between Board Height
    0.875 22.23mm 7/8
  • Support Panel Thickness
    0.062 1.57mm 1/16
  • Mounting Panel Thickness
    0.055 ~ 0.080 1.40mm ~ 2.03mm