  • LCC10-14AWF-L
LCC10-14AWF-L
advertisement
Manufacturer No:
LCC10-14AWF-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LCC10-14AWF-L
Package:
Datasheet:
LCC10-14AWF-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCC10-14AWF-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Pan-Lug®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp, Barrel
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    10.66mm
  • Contact Finish
    Electro-Tin
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Rectangular Tongue
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Style
    Two Stud Holes
  • Length
    44.95mm
  • Width - Outer Edges
    0.420 10.67mm
  • Tab Thickness
    0.050 1.27mm
  • Diameter - Barrel ID
    0.130 (3.30mm)
  • Diameter - Barrel OD
    0.220 (5.59mm)
  • Diameter - Ring ID
    0.270 (6.86mm)