  • LCC600-28U-9P
LCC600-28U-9P
advertisement
Manufacturer No:
LCC600-28U-9P
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-LCC600-28U-9P
Package:
Datasheet:
LCC600-28U-9P
Purchasing and Inquiry
LCC600-28U-9P  Features
600 W full power at elevated temperatures
Wide operating temperature range (-40 °C to 85 °C Baseplate)
Adjustable output
Remote output On/Off
AC_OK; DC_OK signals
5V standby voltage
Active current share
Conduction-cooled / Fanless
I2C / PMBus™
Medical and ITE Safety3
Suited for BF Type applications
Active power factor correction
Optional IP65 variant
Step5Bar-code shipping tag
LCC600-28U-9P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    LCC600 (600W)
  • Size / Dimension
    8.98Lx3.98W x 1.57 H 228.0mmx101.0mmx39.8mm
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    600W
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE
  • Efficiency
    93.5%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    21.4A
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Max Current Rating
    5.6A
  • Current - Output (Max)
    21.4A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    600W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    21.4A
  • Max Output Power
    600W
  • Minimum Load Required
    No
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    39.878mm
  • Length
    228.092mm
  • Width
    101.092mm