  • LCM-S01602DSF/B
LCM-S01602DSF/B
advertisement
Manufacturer No:
LCM-S01602DSF/B
HK JDW NO:
454-LCM-S01602DSF/B
Package:
Module
Datasheet:
Description:
LUMEX LCM-S01602DSF/B Alphanumeric LCD, 16 x 2, Black on Yellow / Green, 5 V, Parallel, English / Japanese, Transflective
Step5Bar-code shipping tag
LCM-S01602DSF/B
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2000
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    4.6V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Displays
  • Current Rating
    160mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Display Type
    STN - Super-Twisted Nematic
  • Number of Characters
    32
  • Number of Characters Per Row
    16
  • Viewing Area
    66.00mm L x 16.00mm W
  • Display Mode
    Transflective
  • Backlight
    LED - Yellow/Green
  • Background Color
    Green
  • Dot Size
    0.56mm Wx0.66mm H
  • Display Format
    16 x 2
  • Outline L x W x H
    84.00mm x 44.00mm x 12.70mm
  • Character Size
    5.56mm Hx2.96mm W
  • Backlight Type
    LED
  • Character Format
    5 x 8 Dots
  • Character Width
    2.96mm
  • Viewing Area (width)
    66mm
  • Overall Depth
    12.7mm
  • Rows Per Display
    2
  • Height
    44mm
  • Length
    84mm
  • Width
    84mm
  • Viewing Area (height)
    16mm
  • Character Height
    5.56mm