  • LCMA240-16H-X
LCMA240-16H-X
advertisement
Manufacturer No:
LCMA240-16H-X
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LCMA240-16H-X
Package:
Datasheet:
Description:
CONN TERM RECT RING 240MM #M16
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCMA240-16H-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), 45° Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Pan-Lug®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp, Barrel
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    240mm2
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Ring, Tubular
  • Stud/Tab Size
    M16 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Width - Outer Edges
    1.476 37.49mm
  • Tab Thickness
    0.209 5.31mm
  • Diameter - Barrel ID
    0.819 (20.80mm)
  • Diameter - Barrel OD
    1.024 (26.01mm)
  • Diameter - Ring ID
    0.709 (18.01mm)