  • LCMA95-10H-L
LCMA95-10H-L
advertisement
Manufacturer No:
LCMA95-10H-L
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LCMA95-10H-L
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM #M10
Step5Bar-code shipping tag
LCMA95-10H-L
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), 45° Angle
  • Published
    2013
  • Series
    Pan-Lug®
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp, Barrel
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    95mm2
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Ring, Tubular
  • Stud/Tab Size
    M10 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Width - Outer Edges
    0.965 24.51mm
  • Tab Thickness
    0.120 3.05mm
  • Diameter - Barrel ID
    0.531 (13.49mm)
  • Diameter - Barrel OD
    0.650 (16.51mm)
  • Diameter - Ring ID
    0.433 (11.00mm)