  • LCMAX150-12-X
LCMAX150-12-X
advertisement
Manufacturer No:
LCMAX150-12-X
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LCMAX150-12-X
Package:
Datasheet:
LCMAX150-12-X
Description:
CONN TERM RECT RING 150MM #M12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCMAX150-12-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    LCMAX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp, Barrel
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    150mm2
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Ring, Tubular
  • Stud/Tab Size
    M12 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Length
    72.4916mm
  • Length - Overall
    2.854 72.49mm
  • Width - Outer Edges
    1.319 33.50mm
  • Tab Thickness
    0.179 4.55mm
  • Diameter - Barrel ID
    0.732 (18.59mm)
  • Diameter - Barrel OD
    0.906 (23.01mm)
  • Diameter - Ring ID
    0.551 (14.00mm)