  • LCMXO1200C-3FT256I
LCMXO1200C-3FT256I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200C-3FT256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO1200C-3FT256I
Package:
256-LBGA
Description:
3.3V V 1.55mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 256-LBGA 21mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200C-3FT256I Overview
The package that contains this software is called 256-LBGA. FPGAs of this type consist of FLASH PLD components. Having 211 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 1200 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.8V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Powered by a 1.71V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. An FPGA belonging to the MachXO series is referred to as an FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. A device such as this one has 211 outputs built into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. A device like this one offers 9421 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number LCMXO1200 as a base. It has a total of 256 pins that are designed for it. 150 LABs/CLBs are configured on this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. In operation with 3.3V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This device has a pin count of 256 in fpga semiconductor. It is possible to achieve a speed of up to 500MHz with this FPGA. Fpga semiconductor operates on a 21mA power supply. In addition to this, it is also characteriIT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3Ved by a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input. As the main building blocks of a CPLD, 600 macro cells make up the majority of the circuit in this device. The SRAM memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO1200C-3FT256I Features
211 I/Os
Up to 9421 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO1200C-3FT256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200C-3FT256I FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Server Applications
  • Medical Applications
  • Video & Image Processing
  • Enterprise networking
  • ASIC prototyping
  • Wireless Communications
  • Scientific Instruments
  • Integrating multiple SPLDs
  • Automotive Applications
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200C-3FT256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO1200
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    211
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    21mA
  • Number of I/O
    211
  • Nominal Supply Current
    21mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    1200
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    500MHz
  • Number of LABs/CLBs
    150
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    600
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm