  • LCMXO2-2000HC-6FTG256C
LCMXO2-2000HC-6FTG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000HC-6FTG256C
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000HC-6FTG256C
Description:
2.5V V 1.55mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 82μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HC-6FTG256C Overview
In the package 256-LBGA, this product is provided. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 206 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 2112 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 2.375V~3.465V . It is a type of FPGA belonging to the MachXO2 seies. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 207 separate outputs, which makes it a very versatile device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Total terminations are 256. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 75776. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2-2000 as a starting point. It is crucial that the RAM si9.3kBe of this FPGA module reaches 9.3kB so that the program can run normally. In order to make it work, 256 pins have been designed. The FPGA consists of 264 LABs/CLBs. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 2.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Power is supplied to the device by a 2.5/3.3V battery. In this FPGA module, there is a memory of 21.3kB that can be used to store programs and data. As fast as 133MHz can be reached with this FPGA. For its operation, 82μA is used as the supply current. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO2-2000HC-6FTG256C Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-2000HC-6FTG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HC-6FTG256C FPGAs applications.
  • Consumer Electronics
  • Electronic Warfare
  • Data center hardware accelerators
  • Wired Communications
  • Ecosystem
  • Automotive
  • Solar Energy
  • Automation
  • Medical imaging
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000HC-6FTG256C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    207
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    206
  • RAM Size
    9.3kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    133MHz
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm