  • LCMXO2-2000UHC-4FG484I
LCMXO2-2000UHC-4FG484I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000UHC-4FG484I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000UHC-4FG484I
Package:
484-BBGA
Description:
2.5V V 2.6mm mm 25.5kB B FPGAs MachXO2 Series 269MHz MHz 484-BBGA 82μA mA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000UHC-4FG484I Overview
The package that contains this software is called 484-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Its 278 I/Os help it transfer data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 2112 logic elements/cells. The supply voltage is 2.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 2.375V~3.465V. An FPGA belonging to the MachXO2 series is referred to as an FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. The device has 279 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. The RAM bits that this device offer is 94208. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2-2000 as a starting point. The device is designed with 484 pins in total. Fpga electronics contains 264 LABs/CLBs in an array. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. With a 2.5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 2.5/3.3V power supply. This FPGA module embeds a memory of 25.5kB available for storing programs and data. Powered by a 269MHz-frequency motor, it delivers high efficiency. There is a 82μA supply current used in its operation. Fpga circuit is important to note that the main building blocks of a CPLD in this device are 1056 macrocells.
LCMXO2-2000UHC-4FG484I Features
278 I/Os
Up to 94208 RAM bits
484 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz
LCMXO2-2000UHC-4FG484I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000UHC-4FG484I FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Secure Communication
  • Medical ultrasounds
  • Wired Communications
  • Radar and Sensors
  • Data Mining
  • Data center hardware accelerators
  • Medical imaging
  • Server Applications
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000UHC-4FG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Memory Size
    25.5kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    278
  • Propagation Delay
    7.24 ns
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Density
    92 kb
  • Total RAM Bits
    94208
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    269MHz