  • LCMXO2-2000ZE-2FTG256I
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000ZE-2FTG256I
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 82μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I Overview
In the 256-LBGA package, you will find fpga chips. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Having 206 I/Os makes data transfers more coherent. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. The supply voltage is 1.2V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the MachXO2 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. This device is equipped with 207 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are a total of 256 terminations. This device has 75776 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, you can use its base part number LCMXO2-2000. In order to make it work, 256 pins have been designed. This FPGA is built as an array of 264 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. In this FPGA module, there is a memory of 21.3kB available for storing applications and data. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 133MHz. In order to operate this device, a supply current of 82μA is used. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 1056 macro cells.
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000ZE-2FTG256I FPGAs applications.
  • Data Center
  • Bioinformatics
  • Embedded Vision
  • Camera time adjustments
  • Industrial IoT
  • Electronic Warfare
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Filtering and communication encoding
  • Software-defined radios
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000ZE-2FTG256I
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Number of I/O
    206
  • Total RAM Bits
    75776
  • Max Frequency
    133MHz
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ