  • LCMXO2280C-5FTN256C
LCMXO2280C-5FTN256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280C-5FTN256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280C-5FTN256C
Package:
256-LBGA
Description:
3.3V V 1.55mm mm 3.6 ns ns FPGAs MachXO Series 256-LBGA 23mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280C-5FTN256C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 256-LBGA package and X package. An FPGA of this type is made up of FLASH PLD gates. Its 211 I/Os help it transfer data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 2280 logic elements/cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. A supply voltage of 1.71V~3.465V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the MachXO series is referred to as an FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. In this device, 211 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Total terminations are 256. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 28262 bfpga electronics s of RAM. For related parts, use its base part number LCMXO2280. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. 285 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Designers can fully utilize its flexibility with 3.3V supply voltage. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. There are a total of 858 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. Typically, it uses a crystal oscillating at 420MHz in order to operate. For its operation, 23mA is used as the supply current. The IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V feature is also characteristic of fpga circuit. There are 7 dedicated inputs that can be used to detect the status of the input signals in the system. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. Data is stored in the SRAM memory, so resource conflicts are avoided.
LCMXO2280C-5FTN256C Features
211 I/Os
Up to 28262 RAM bits
256 LABs/CLBs
858 logic blocks (LABs)
LCMXO2280C-5FTN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280C-5FTN256C FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
  • Filtering and communication encoding
  • Audio
  • ASIC prototyping
  • ADAS
  • Radar and Sensors
  • Bioinformatics
  • Space Applications
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280C-5FTN256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
    256
  • Number of Outputs
    211
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Number of I/O
    211
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Clock Frequency
    420MHz
  • Propagation Delay
    3.6 ns
  • Turn On Delay Time
    3.6 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
    28262
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    858
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ