  • LCMXO2280E-3TN100C
LCMXO2280E-3TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-3TN100C
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-3TN100C
Package:
100-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 100-LQFP 20mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-3TN100C Overview
In the 100-LQFP package, you will find fpga chips. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. A total of 73 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. There are 2280 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. As part of the MachXO series of FPGAs, it is a type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. A total of 73 outputs are incorporated into this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. There are a total of 100 terminations. This device has 28262 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. For related parts, use its base part number LCMXO2280. It has a total of 100 pins that are designed for it. The FPGA consists of 285 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 100 pin count. Using this FPGA, you can get speeds up to 500MHz. The supply current used for its operation is 20mA. It has 7 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected. Fpga circuit is important to note that the main building blocks of a CPLD in this device are 1140 macrocells. SRAM memory is adapted for storing data and preventing resource conflicts.
LCMXO2280E-3TN100C Features
73 I/Os
Up to 28262 RAM bits
100 LABs/CLBs
LCMXO2280E-3TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-3TN100C FPGAs applications.
  • Medical Applications
  • ASIC prototyping
  • Enterprise networking
  • Defense Applications
  • Wired Communications
  • Aircraft navigation
  • Image processing
  • High Performance Computing
  • Embedded Vision
  • Software-defined radios
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-3TN100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Outputs
    73
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    73
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    500MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm