  • LCMXO2280E-5TN100C
LCMXO2280E-5TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-5TN100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-5TN100C
Package:
100-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 100-LQFP 20mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-5TN100C Overview
In the 100-LQFP package, you will find fpga chips. This kind of FPGA is composed of FLASH PLD. A total of 73 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 2280 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. This is a type of FPGA that is part of the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. In this device, 73 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As a whole, it has 100 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 28262 bFpga chipss. For related parts, use its base part number LCMXO2280. The device has 100 pins which are included in the design. The FPGA consists of 285 LABs/CLBs. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. The device has a total of 100 pins on fpga semiconductor. As fast as 600MHz can be reached with this FPGA. This device uses a 20mA supply current to operate. It is possible to detect the status of an input signal by using 7 dedicated inputs provided on the output board. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 1140 macro cells. Adapted for storing data, the SRAM memory avoids resource conflicts.
LCMXO2280E-5TN100C Features
73 I/Os
Up to 28262 RAM bits
100 LABs/CLBs
LCMXO2280E-5TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-5TN100C FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Consumer Electronics
  • Device controllers
  • Aerospace and Defense
  • Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
  • Industrial Ethernet
  • Radar and Sensors
  • Digital signal processing
  • Distributed Monetary Systems
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-5TN100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    73
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    73
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    3.6 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    600MHz
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm