LCMXO256C-3MN100I
LCMXO256C-3MN100I
477-LCMXO256C-3MN100I
100-LFBGA, CSPBGA
3.3V V 1.35mm mm 4.9 ns ns 256B B FPGAs MachXO Series 150MHz MHz 100-LFBGA, CSPBGA 13mA mA 0.5mm mm 100
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LCMXO256C-3MN100I Overview
The package that contains this software is called 100-LFBGA, CSPBGA. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. A total of 78 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 256 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Powered by a 1.71V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the MachXO series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. This device is equipped with 78 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 100. Its base part number LCMXO256 can be used to find parts that are related to it. It is crucial that the RAM si0Be of this FPGA module reaches 0B so that the program can run normally. This cable has 100 pins and is designed to connect to a computer. 32 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 3.3V supply voltage. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 100 pin count. There is a memory of 256B embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. With a frequency of 150MHz, it delivers high efficiency. As part of the building blocks, it consists of 256 logic cells. Fpga semiconductor operates on 13mA of supply current. The IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V feature is also characteristic of fpga circuit. To determine the status of the input signals, 7 dedicated inputs are available in the system. In this device, 128 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. In the SRAM memory, data is stored safely and resource conflicts are avoided.
LCMXO256C-3MN100I Features
78 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 150MHz