  • LCMXO640C-4FTN256C
LCMXO640C-4FTN256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO640C-4FTN256C
HK JDW NO:
477-LCMXO640C-4FTN256C
Package:
256-LBGA
Description:
3.3V V 1.55mm mm FPGAs MachXO Series 420MHz MHz 256-LBGA 17mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO640C-4FTN256C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 256-LBGA package and X package. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. This device features 159 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. To form a fundamental building block, there are 640 logic elements/cells. The supply voltage is 1.8V volts. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. With a supply voltage of 1.71V~3.465V, this device operates with ease. An FPGA belonging to the MachXO series is referred to as an FPGA. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 159 separate outputs, which makes it a very versatile device. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. As a whole, it has 256 terminations. You can find related parts by using the part number LCMXO640, which is its base part number. This FPGA module has a RAM si0Be of 0B that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. 256 pins are designed into the device. A total of 80 LABs/CLBs are included in this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. With a 3.3V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Featuring 256 pins in total, it is a versatile device. The system operates at a frequency of 420MHz in order to achieve maximum efficiency. As part of the building blocks, it consists of 640 logic cells. A 17mA supply current is used for its operation. The IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V feature is also characteristic of fpga circuit. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input. There are 320 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO640C-4FTN256C Features
159 I/Os
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 420MHz
LCMXO640C-4FTN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO640C-4FTN256C FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • Random logic
  • Defense Applications
  • Automotive
  • Enterprise networking
  • Medical Applications
  • Military DSP
  • Data center hardware accelerators
  • Aircraft navigation
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO640C-4FTN256C
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    420MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO640
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    159
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Number of I/O
    159
  • RAM Size
    0B
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Number of LABs/CLBs
    80
  • Number of Macro Cells
    320
  • Number of Logic Cells
    640
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm