  • LCMXO640C-5T100C
LCMXO640C-5T100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO640C-5T100C
HK JDW NO:
477-LCMXO640C-5T100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO640C-5T100C
Description:
3.3V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 100-LQFP 17mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO640C-5T100C Overview
A 100-LQFP package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 74 I/Os for transferring data in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 640 logic elements/cells are required. Supply voltage is 1.8V volts. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.71V~3.465V . An FPGA belonging to the MachXO series is referred to as an FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. The device has 74 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. 100 terminations are present in total. Its base part number LCMXO640 can be used to find related parts. This cable has 100 pins and is designed to connect to a computer. 80 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. When operating with the supply voltage of 3.3V, designers can fully make use of its flexibility. I am going to present you with a device that is equipped with 100 pins. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 600MHz. As most of the logic cells for the building blocks are 640 logic cells, it incorporates a lot of logic. Fpga semiconductor operates on 17mA of supply current. The IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V feature is also characteristic of fpga circuit. During the test period, 7 inputs are dedicated to being used as a means to detect the input signals' status. A CPLD consists of 320 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. SRAM memory is adapted for storing data and preventing resource conflicts.
LCMXO640C-5T100C Features
74 I/Os
100 LABs/CLBs
LCMXO640C-5T100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO640C-5T100C FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • Server Applications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Embedded Vision
  • Image processing
  • Electronic Warfare
  • Broadcast
  • Military Temperature
  • Automotive Applications
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO640C-5T100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO640
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    74
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Number of I/O
    74
  • Nominal Supply Current
    17mA
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Max Frequency
    600MHz
  • Number of LABs/CLBs
    80
  • Number of Macro Cells
    320
  • Number of Logic Cells
    640
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm