  • LCQT-QFP0.5-52
LCQT-QFP0.5-52
advertisement
Manufacturer No:
LCQT-QFP0.5-52
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-LCQT-QFP0.5-52
Package:
QFP
Datasheet:
LCQT-QFP0.5-52
Description:
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 52QFP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCQT-QFP0.5-52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    52
  • Housing Material
    Polyester
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Board Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    Correct-A-Chip®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Pitch - Mating
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish - Post
    Gold
  • Lead Length
    5.9944mm
  • Termination Post Length
    0.236 6.00mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm