  • LCS-10-C-N4
LCS-10-C-N4
advertisement
Manufacturer No:
LCS-10-C-N4
Manufacturer:
Curtis Industries
HK JDW NO:
213-LCS-10-C-N4
Package:
Datasheet:
LCS-10-C-N4
Description:
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCS-10-C-N4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Series
    LCS
  • Feature
    Adjustable Sensitivity, Auxiliary Contactor, NEMA 4 Rated Enclosure Included
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    High/Low Level
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 120VAC
  • Sensitivity
    0 ~ 100k Ω