  • LD023A101FAB2A
LD023A101FAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD023A101FAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD023A101FAB2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LD023A101FAB2A
Description:
LD 100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD023A101FAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    560μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm