  • LD03YC561KAB2A
LD03YC561KAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD03YC561KAB2A
HK JDW NO:
66-LD03YC561KAB2A
Description:
LD03(16V,C) 560pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
LD03YC561KAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD03(16V,C)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    10%
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    0.86mm
  • Length
    1.6mm