  • LD051A121FAB2A
LD051A121FAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD051A121FAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD051A121FAB2A
Package:
0805
Datasheet:
Description:
120pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
LD051A121FAB2A
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Height
    0.94mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm