  • LD051C271JAB2A
LD051C271JAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD051C271JAB2A
HK JDW NO:
66-LD051C271JAB2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
LD 270pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD051C271JAB2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm