  • LD055A102KAB2A
LD055A102KAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD055A102KAB2A
HK JDW NO:
66-LD055A102KAB2A
Description:
LD 1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD055A102KAB2A
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm