  • LD055A272JAB2A
LD055A272JAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD055A272JAB2A
HK JDW NO:
66-LD055A272JAB2A
Description:
2.7nF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
LD055A272JAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Published
    2011
  • Tolerance
    5%
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.7nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    940μm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm