  • LD063A103GAB2A
LD063A103GAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD063A103GAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD063A103GAB2A
Package:
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
LD063A103GAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm