  • LD06CC103MAB1A
LD06CC103MAB1A
advertisement
Manufacturer No:
LD06CC103MAB1A
Manufacturer:
AVX
HK JDW NO:
66-LD06CC103MAB1A
Package:
1206
Datasheet:
LD06CC103MAB1A
Description:
Ceramic Capacitor 20% 1206
Step5Bar-code shipping tag
LD06CC103MAB1A
  • Package / Case
    1206
  • Number of Terminals
    2
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Capacitance Value
    0.01uF
  • Microwave Application
    No
  • Mounting
    Surface Mount
  • Case Style
    Ceramic Chip
  • Dissipation Factor (%)
    2.5
  • Size (mm)
    3.3 X 1.6 X 1.8
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -55
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    125
  • Product Depth (mm)
    1.6
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • Technology
    Standard
  • Construction
    Flat
  • Termination Style
    Pad
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    630VDC|600VDC