  • LD105C104JAB2A
LD105C104JAB2A
advertisement
Manufacturer No:
LD105C104JAB2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LD105C104JAB2A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
LD105C104JAB2A
Description:
LD 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
LD105C104JAB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LD
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm