  • LD1084D2T36
LD1084D2T36
advertisement
Manufacturer No:
LD1084D2T36
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1084D2T36
Package:
D2PAK
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 3 D2PAK
Quantity:
In Stock : 13022
Step5Bar-code shipping tag
LD1084D2T36
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    D2PAK
  • Number of Pins
    3
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    3.6V
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Current - Input Bias
    5mA
  • Max Input Voltage
    30V
  • Dropout Voltage
    1.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.02%