  • LD1084V18
LD1084V18
advertisement
Manufacturer No:
LD1084V18
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1084V18
Package:
TO-220-3
Datasheet:
LD1084V18
Description:
Fixed 2.54mm LD1084 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
LD1084V18
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LD1084
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.4V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 5A
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    5mA