  • LD1117DT33CTR
LD1117DT33CTR
advertisement
Manufacturer No:
LD1117DT33CTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1117DT33CTR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LD1117DT33CTR
Description:
Fixed 2.28mm Tin LD1117 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
LD1117DT33CTR Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. There is a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case with the integrated voltage regulator. In total, there are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. There is a current output of 800mA from this regulator IC. A total of 3 pins are located on this chip, making it the size of a standard chip. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. 3 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LD1117. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 1.3A. It operates in the 10mA Quiescent Current state. Speaking of tolerance, this voltage regulator IC is characterized to have 1% tolerance, which is quite low.
LD1117DT33CTR Features
1.1V dropout voltage
1% tolerance
LD1117DT33CTR Applications
There are a lot of STMicroelectronics LD1117DT33CTR Linear Voltage Regulators applications.
  • Camera
  • Ethernet condition monitoring vibration sensor
  • μC power
  • EPS (Electric Power Steering)
  • Car infotainment
  • Smart manufacturing
  • Low-voltage microprocessor power supplies
  • Bypass circuit
  • SoC
  • Medical Applications: Diagnostics and Imaging
Step5Bar-code shipping tag
LD1117DT33CTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Base Part Number
    LD1117
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.3A
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    12W
  • Current - Output
    800mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    2.4mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm