  • LD1585CV18
LD1585CV18
advertisement
Manufacturer No:
LD1585CV18
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1585CV18
Package:
TO-220
Datasheet:
LD1585CV18
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 3 TO-220
Quantity:
In Stock : 15475
Step5Bar-code shipping tag
LD1585CV18
    Select All
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Current - Input Bias
    5mA
  • Max Input Voltage
    30V
  • Dropout Voltage
    1.4V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.5%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0002%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220
  • Published
    2014
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    5A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    1.8V