  • LD29300P2M50R
LD29300P2M50R
advertisement
Manufacturer No:
LD29300P2M50R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD29300P2M50R
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LD29300P2M50R
Description:
Enable Fixed LD29300 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 14707
Step5Bar-code shipping tag
LD29300P2M50R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LD29300
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 3A
  • PSRR
    64dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    20mA
  • Height Seated (Max)
    5.03mm