  • LD2982AM47R
LD2982AM47R
advertisement
Manufacturer No:
LD2982AM47R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD2982AM47R
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LD2982AM47R
Description:
Enable Fixed 0.95mm LD2982 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 12338
Step5Bar-code shipping tag
LD2982AM47R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    4.7V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.7V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.225V @ 50mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Output Voltage1-Max
    4.794V
  • Output Voltage1-Min
    4.606V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LD2982
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V