  • LDK120C35R
LDK120C35R
advertisement
Manufacturer No:
LDK120C35R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LDK120C35R
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
LDK120C35R
Description:
Enable Fixed LDK120 PMIC 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 2546
Step5Bar-code shipping tag
LDK120C35R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LDK120
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Nominal Output Voltage
    3.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm