  • LDU4860S700-WD
LDU4860S700-WD
advertisement
Manufacturer No:
LDU4860S700-WD
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-LDU4860S700-WD
Package:
Datasheet:
LDU4860S700-WD
Description:
XP POWER LDU4860S700-WD LED Driver DC/DC Converter, Constant Current, Adjustable, LDU48 Series, Panel, Analogue, PWM, 40 W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LDU4860S700-WD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    EN
  • Efficiency
    97%
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Input (Min)
    7V
  • Output Current
    700mA
  • Output Power
    40W
  • Max Output Voltage
    57V
  • Voltage - Output
    2V~57V
  • Topology
    Buck
  • Max Output Power
    40W
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    12.446mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.04lb 18.14g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    LDU48 (48W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.49 H 31.8mmx20.3mmx12.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current
  • Max Power Dissipation
    40W