  • LE25U40CMDTWG
LE25U40CMDTWG
advertisement
Manufacturer No:
LE25U40CMDTWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LE25U40CMDTWG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LE25U40CMDTWG
Description:
2.5/3.3V V Memory IC 8 b kb 4.9mm mm
Quantity:
In Stock : 20
Step5Bar-code shipping tag
LE25U40CMDTWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Supply Current-Max
    0.015mA
  • Access Time
    11 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    8 b
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm