  • LF10WBP-4P
LF10WBP-4P
advertisement
Manufacturer No:
LF10WBP-4P
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-LF10WBP-4P
Package:
Datasheet:
LF10WBP-4P
Description:
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Nickel Tray Keyed Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
LF10WBP-4P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Backshell Material, Plating
    Zinc Alloy, Nickel
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LF
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Brown, Silver
  • Applications
    Industrial, Telecommunications
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    10
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Max Current Rating
    10A
  • Coupling Type
    THREADED
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Wire/Cable Diameter
    7.3 mm
  • Length
    41.8mm