  • LF33ABPT-TR
LF33ABPT-TR
advertisement
Manufacturer No:
LF33ABPT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LF33ABPT-TR
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
LF33ABPT-TR
Description:
Enable Fixed LF33 PMIC 4 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 2574
Step5Bar-code shipping tag
LF33ABPT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LF33
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 500mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.63mm