  • LFE2-20SE-5F256C
LFE2-20SE-5F256C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-20SE-5F256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-20SE-5F256C
Datasheet:
LFE2-20SE-5F256C
Description:
1.2V V 2.1mm mm 39.8kB B FPGAs ECP2 Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFE2-20SE-5F256C Overview
This package is included in the 256-BGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 193 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 21000 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. This is a type of FPGA that is part of the ECP2 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. This device is equipped with 193 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. This device is equipped with 282624 RAM bits in terms of its RAM si282624e. Related parts can be found by using its base part number LFE2-20. This FPGA module has a RAM si34.5kBe of 34.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device has 256 pins which are included in the design. 2625 LABs and CLBs are built into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. In addition to this, it has 256 pins. Data and programs can be stored in this FPGA module's 39.8kB memory. This FPGA can get as fast as 311MHz. It is composed of 20000 logic cells which serve as the building blocks of the application.
LFE2-20SE-5F256C Features
193 I/Os
Up to 282624 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFE2-20SE-5F256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-20SE-5F256C FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Voice recognition
  • Aircraft navigation
  • Scientific Instruments
  • Medical imaging
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Wired Communications
  • Data Center
  • Data center hardware accelerators
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-20SE-5F256C
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    39.8kB
  • RAM Size
    34.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    21000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    311MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm