  • LFE2-35SE-7FN672C
LFE2-35SE-7FN672C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-35SE-7FN672C
HK JDW NO:
477-LFE2-35SE-7FN672C
Datasheet:
LFE2-35SE-7FN672C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 49.5kB B FPGAs ECP2 Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2-35SE-7FN672C Overview
As part of the 672-BBGA package, it is included. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. There are 450 I/Os for better data transfer. To form a fundamental building block, there are 32000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA belonging to the ECP2 seies. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A total of 450 outputs are incorporated into this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are a total of 672 terminations. This device is equipped with 339968 RAM bits in terms of its RAM si339968e. In order to find related parts, use the part number LFE2-35 as a base. It is crucial that the RAM si41.5kBe of this FPGA module reaches 41.5kB so that the program can run normally. In this case, 672 pins are used in the design. A total of 4000 LABs/CLBs are included in this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. Featuring 672 pins in total, it is a versatile device. Programs and data can be stored in the 49.5kB memory embedded in this FPGA module. This FPGA can get as fast as 420MHz. As part of the building blocks, it consists of 35000 logic cells.
LFE2-35SE-7FN672C Features
450 I/Os
Up to 339968 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2-35SE-7FN672C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-35SE-7FN672C FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Data Mining
  • Enterprise networking
  • ASIC prototyping
  • Server Applications
  • Software-defined radio
  • Medical Electronics
  • Aircraft navigation
  • Automotive Applications
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-35SE-7FN672C
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-35
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    450
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    49.5kB
  • Number of I/O
    450
  • RAM Size
    41.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    32000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    420MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.304 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm