  • LFE2-50E-5FN672I
LFE2-50E-5FN672I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-50E-5FN672I
HK JDW NO:
477-LFE2-50E-5FN672I
Datasheet:
LFE2-50E-5FN672I
Description:
1.2V V 2.6mm mm 60.4kB B FPGAs ECP2 Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2-50E-5FN672I Overview
The package that contains this software is called 672-BBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 500 I/Os for better data transfer. There are 48000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. It is a type of FPGA belonging to the ECP2 seies. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 500 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Total terminations are 672. A device like this one offers 396288 RAM bits, which is a considerable amount of memory. You can find related parts by using the part number LFE2-50, which is its base part number. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si48.4kBe of 48.4kB in order to ensure that the program will run normally. The device has 672 pins which are included in the design. 6000 LABs/CLBs are configured on this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 672 pin count. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 311MHz. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 60.4kB.
LFE2-50E-5FN672I Features
500 I/Os
Up to 396288 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2-50E-5FN672I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-50E-5FN672I FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • Software-defined radio
  • Secure Communication
  • Consumer Electronics
  • ADAS
  • Medical Applications
  • Automotive driver's assistance
  • Bioinformatics
  • Broadcast
  • Wired Communications
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-50E-5FN672I
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2008
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-50
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    500
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    60.4kB
  • Number of I/O
    500
  • RAM Size
    48.4kB
  • Clock Frequency
    311MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    48000
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm