  • LFE2-6E-5F256C
LFE2-6E-5F256C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-6E-5F256C
HK JDW NO:
477-LFE2-6E-5F256C
Package:
256-BGA
Datasheet:
LFE2-6E-5F256C
Description:
1.2V V 2.1mm mm 8.4kB B FPGAs ECP2 Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFE2-6E-5F256C Overview
A 256-BGA package contains it, and it is available for download. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 190 I/Os for better data transfer. There are 6000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . This is a type of FPGA that is part of the ECP2 series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. With this device, you will be able to make use of 190 outputs. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, it has a total of 256 terminations. This device is equipped with 56320 RAM bits in terms of its RAM si56320e. In order to find related parts, use the part number LFE2-6 as a base. The RAM si6.9kBe of this FPGA module reaches 6.9kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. It has a total of 256 pins that are designed for it. A total of 750 LABs/CLBs make up this FPGA array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. The device has a total of 256 pins on fpga semiconductor. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 8.4kB. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 311MHz.
LFE2-6E-5F256C Features
190 I/Os
Up to 56320 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFE2-6E-5F256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-6E-5F256C FPGAs applications.
  • Data Mining
  • Image processing
  • Wired Communications
  • Aircraft navigation
  • Enterprise networking
  • Voice recognition
  • Automotive Applications
  • Random logic
  • Digital signal processing
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-6E-5F256C
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-6
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    190
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    8.4kB
  • Number of I/O
    190
  • RAM Size
    6.9kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    6000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    311MHz
  • Number of LABs/CLBs
    750
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm