  • LFE2M100E-5FN1152I
LFE2M100E-5FN1152I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M100E-5FN1152I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2M100E-5FN1152I
Package:
1152-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm 688.8kB B FPGAs ECP2M Series 1152-BBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE2M100E-5FN1152I Overview
There is a 1152-BBGA package that includes this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. 520 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic blocks consist of 95000 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . As part of the ECP2M series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. In this device, 520 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. The RAM bits that this device offer is 5435392. For related parts, use its base part number LFE2M100. The FPGA module's RAM si663.5kBe reaches 663.5kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. This cable has 1152 pins and is designed to connect to a computer. A total of 11875 LABs/CLBs are included in this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 311MHz . There is a memory of 688.8kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. Fpga semiconductor incorporates 100000 logic cells used for the building block.
LFE2M100E-5FN1152I Features
520 I/Os
Up to 5435392 RAM bits
1152 LABs/CLBs
LFE2M100E-5FN1152I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M100E-5FN1152I FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Wired Communications
  • Military DSP
  • Data center hardware accelerators
  • Ecosystem
  • Video & Image Processing
  • Aircraft navigation
  • Automotive driver's assistance
  • Digital signal processing
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M100E-5FN1152I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA
  • Number of Pins
    1152
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP2M
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2M100
  • Number of Outputs
    520
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    688.8kB
  • Number of I/O
    520
  • RAM Size
    663.5kB
  • Clock Frequency
    311MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm