  • LFE2M35SE-5F672C
LFE2M35SE-5F672C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M35SE-5F672C
HK JDW NO:
477-LFE2M35SE-5F672C
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE2M35SE-5F672C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 271.5kB B FPGAs ECP2M Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2M35SE-5F672C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 672-BBGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 410 I/Os are available for transferring data more efficiently. In order to construct a fundamental building block, 34000 logic elements/cells are required. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. The ECP2M Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. A device such as this one has 410 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Total terminations are 672. This device is equipped with 2151424 RAM bits in terms of its RAM si2151424e. If you are looking for related parts, you can use the base part number LFE2M35 as a starting point. It is crucial that the RAM si262.6kBe of this FPGA module reaches 262.6kB so that the program can run normally. 672 pins are designed into the device. 4250 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. Featuring 672 pins in total, it is a versatile device. There is a memory of 271.5kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. This FPGA can get as fast as 320MHz. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 35000 logic cells.
LFE2M35SE-5F672C Features
410 I/Os
Up to 2151424 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2M35SE-5F672C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M35SE-5F672C FPGAs applications.
  • Distributed Monetary Systems
  • Industrial IoT
  • Software-defined radios
  • Data Mining
  • Image processing
  • Medical Applications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Electronic Warfare
  • Filtering and communication encoding
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M35SE-5F672C
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    LFE2M35
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    410
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    271.5kB
  • Number of I/O
    410
  • RAM Size
    262.6kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    34000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    320MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm